3ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Συνέδριο

| Σάββατο, 23 Μαρτίου 2019 |

3ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Συνέδριο Κύριο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29 ΜΑΡΤΙΟΥ

17:00 – 18:00 Εγγραφές Συνέδρων

ΕΝΑΡΞΗ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ         

ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ
Προεδρείο: Βέτα Κορωναίου, Γιάννης Ρουσσάκης

18:00 – 19:00

19.00- 19:15

Χαιρετισμοί

Δράση από την ομάδα κρουστών του Συλλόγου Δασκάλων – Νηπιαγωγών Χαλκίδας με εμψυχώτρια τη Βάλια Σεβροπούλου

19:15 – 19:30 Η θεματική του Συνεδρίου Γιάννης Ρουσσάκης
19:30 20:15 Η Εκπαίδευση των Παιδιών Προσφύγων - Αλεξάνδρα Ανδρούσου
20:15 – 21:00 Προϋποθέσεις και δράσεις για τη δημιουργία ενός σύγχρονου «Σχολείου για Όλους» - Γιάννης Κουμέντος
21:00 21:30 Συζήτηση

ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΡΩΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ Α - 09:30 11:30

ΑΙΘΟΥΣΑ 1 Διδακτική διαδικασία, μαθητές και σχολείο
Προεδρείο: Σταυρούλα Καλδή και Βαρβάρου Έφη
09:30 – 09:50 Η αυτοαξιολόγηση του σχολείου και ο ρόλος της «σε ένα σχολείο που θα μας χωράει όλους» Ιωάννα Αποστολάκη
09:50 – 10:10 Ποιον τύπο πολίτη θέλουμε να διαμορφώσουμε στο σχολείο; Ελένη Καραμανώλη
10:10 – 10:30 Η φωνή των μαθητών της Ε και Στ τάξης του δημοτικού σχολείου για πτυχές της διδακτικής και μαθησιακής διαδικασίας, Βασιλική Τζίκα, Σταυρούλα Καλδή, Αλεξία Σταυριανουδάκη
10:30 – 10:50 Η ανάδειξη πρακτικών ενίσχυσης της φωνής των μαθητών μέσα από ρεαλιστικές συνθήκες μάθησης στο μάθημα της ιστορίας, Αλεξάνδρα Σταυριανουδάκη, Πέτρος Σαμούχος, Βασιλική Τζίκα, Σταυρούλα Καλδή
10:50 – 11:10 Εναλλακτικές ιδέες μαθητών Ε΄ τάξης του δημοτικού σχολείου για το «Φως», Παπάζογλου Μαγδαληνή, Πρεβέντας Ευθύμιος
11:10 – 11:30 Συζήτηση

ΑΙΘΟΥΣΑ 2 Εκπαίδευση για Άτομα με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες και Αναπηρίες
Προεδρείο: Γιαννούχος Λάμπρος και Γαβριήλ Μαρία
09:30 – 09:50 Η σημασία της διαφοροποιημένης διδασκαλίας στην εκπαίδευση. Πρακτικές και στρατηγικές εφαρμοσμένες στο δημοτικό σχολείο. Καλλιγά Μαρία
09:50 – 10:10 Σχεδιασμός και Εφαρμογή Διδακτικής Παρέμβασης σε μαθητές με Μαθησιακές Δυσκολίες, Παναγιώτα Τσιριγώτη
10:10 – 10:30 Μεθοδολογία ένταξης μαθητή με προβλήματα λογού στα πλαίσια κατάκτησης της φωνολογικής επίγνωσης Β. Γκολφινοπούλου Χ. Τζιοβάρα
10:30 – 10:50 Προάγοντας το σεβασμό στη διαφορετικότητα μέσα από τη συλλογή της σχολικής βιβλιοθήκης Αγάπη Σταμουλία Πολύζου
10:50 – 11:10 Στάσεις και απόψεις του εκπαιδευτικού προσωπικού και ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού που υπηρετεί σε διαγνωστικούς φορείς της Δημόσιας Εκπαίδευσης, για την παροχή Συμβουλευτικής σε γονείς και μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες και προβλήματα συμπεριφοράς, Βασιλάκου Ουρανία
11:10 – 11:30 Συζήτηση

ΑΙΘΟΥΣΑ 3 Διαπολιτισμική Εκπαίδευση - Εκπαίδευση παιδιών μεταναστών και προσφύγων
Προεδρείο: Ειφίλη Βουγιούκα και Κατσαρή Γεωργία
09:30 – 09:50 Η Λειτουργία των Παραρτημάτων Νηπιαγωγείων (ΔΥΕΠ) στις Δομές Φιλοξενίας Προσφύγων. Η αναγκαιότητα δημιουργίας Δικτύων Συνεργασίας ως Σωσίβια Λέμβος στην αντιμετώπιση των ιδιαίτερων συνθηκών και αναγκών των Παραρτημάτων Νηπιαγωγείων στις Δομές Φιλοξενίας Προσφύγων.. Γεωργία Κατσαρή, Κατερίνα Πιλαφά
09:50 – 10:10 Αξιοποιώντας τη διαγλωσσικότητα ως εναλλακτική διδακτική προσέγγιση στην κατάκτηση προγλωσσικών εννοιών σε πρόσφυγες μαθητές προσχολικής ηλικίας, Ιωάννα Αποστολάκη, Ελένη Λέκκα, Κων/νος Καλέμης
10:10 – 10:30 Η εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας σε μαθητές μεταναστευτικού υποβάθρου προσχολικής ηλικίας με τη χρήση των εικαστικών τεχνών. Βασιλική Παπαθανασίου, Κων/νος Καλέμης
10:30 – 10:50 Ριτσώνα κι Εκπαίδευση Προσφύγων: Εκεί που η διαφορετικότητα δεν είναι εμπόδιο. Κατερίνα Πιλαφά, Πέπη Παπαδημητρίου
10:50 – 11:10 Διαπολιτισμική εκπαίδευση και διαπολιτισμικότητα: μια συγκριτική θεώρηση ανάμεσα στην ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα και στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Αργυρώ Κατωπόδη,
11:10 – 11:30 Συζήτηση

ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ

Προεδρείο: Κορωναίου Βέτα και Εριφίλη Βουγιούκα

12:00 – 12:45 Χωράνε οι κατ’ οίκον εργασίες στο σημερινό σχολείο; Αναζητώντας ένα συναινετικό διαζύγιο Νίκος Χανιωτάκης
12:45- 13:15 Συζήτηση

ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ 13:15 – 15:00

ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ 15:00 16:15

ΑΙΘΟΥΣΑ 1
Η Μουσική μας ενώνει: Το τραγούδι και η μουσική ως δίαυλοι καλλιέργειας του σεβασμού στην ετερότητα στα παιδιά προσχολικής ηλικίας και των πρώτων τάξεων του Δημοτικού Τατιάνα Ζωγράφου

ΑΙΘΟΥΣΑ 2
Διδακτική αξιοποίηση της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής με προσανατολισμό STEM στο Πρόγραμμα Σπουδών του Νηπιαγωγείου και στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού Παγώνα Μαζιώτη

ΑΙΘΟΥΣΑ 3
Ένα σχολείο για όλους. Καλές πρακτικές διαπολιτισμικής εκπαίδευσης μέσω της πολυτροπικής προσέγγισης στη δραματική τέχνη Βενετία Δεληγιαννίδη, Βασιλική Κουσκούτη

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ
Προεδρείο: Γιάννης Ρουσσάκης και Βουγιούκα Εριφίλη
16.15 – 16:45 Καθολικός Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Προσβάσιμου Εκπαιδευτικού Υλικού για ένα σχολείο που μας χωράει όλους Βασίλης Κουρμπέτης
16:45- 17:15 Συζήτηση

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ Β – 17:30 – 19:30

ΑΙΘΟΥΣΑ 1 Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαιδευτική Διαδικασία
Προεδρείο: Βίκυ Γεωργαντά και Αριστείδης Αράπογλου
17:30 – 17:50 Αξιοποίηση της Επαυξημένης Πραγματικότητας για τη διδασκαλία παιδιών στο φάσμα του Αυτισμού: μια μελέτη περίπτωσης Αγγελή Βασιλική, Χρυσικού Βασιλική, Καραγιαννίδης Χαράλαμπος
17:50 – 18:10 Η Επαυξημένη Πραγματικότητα στην εκπαιδευτική διαδικασία Βασιλική Παπαδοπούλου, Γιάννης Κυριαζόπουλος
18:10 – 18:30 Αξιοποιώντας την Εκπαιδευτική Ρομποτική για την συμπερίληψη μαθητών με αυτισμό σε προγράμματα συνεκπαίδευσης στη γενική τάξη Θεοδώρα Παπάζογλου, Ελένη Μπαρμπουδάκη, Κατερίνα Ζαφείρη
18:30 – 18:50 Από τους ανοικτούς εκπαιδευτικούς πόρους στις ανοικτές διδακτικές πρακτικές Αριστείδης Αράπογλου
18:50 – 19:10 Εργαστηριακή παρουσίαση :Αξιοποίηση των Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πόρων και των Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πρακτικών στην εκπαιδευτική διαδικασία Βίκυ Γεωργαντά

ΑΙΘΟΥΣΑ 2 Καλές Πρακτικές με τις τέχνες και την ιστορία στην εκπαίδευση
Προεδρείο: Γιαννούχος Λάμπρος και Κατσαρή Γεωργία
17:30 – 17:50 Η συμβολή των τεχνών στη διδακτική σε παιδιά προσχολικής ηλικίας Άννα Φραντζή
17:50 – 18:10 « Ο κήπος των χρωμάτων»: Οργάνωση Έκθεσης παιδικής ζωγραφικής Δημοτικού σχολείου, Μαρία Αποστολάκη
18:10 – 18:30 Προσεγγίζοντας την παράδοση μέσα από τα έργα του Θεόφιλου, Κωνσταντίνα Κεράτσα
18:30 – 18:50 Διαθεματική πρόταση διδακτικής της τοπικής ιστορίας για την Εύβοια: οι αρχαίες, ρωμαϊκές και πρωτοβυζαντινές πόλεις της Εύβοια, Αλέξανδρος-Νεκτάριος Ιω. Βασιλείου-Δαμβέργης
18:50 – 19:10 Το παιχνίδι ως μέσο ενίσχυσης της αυτοεκτίμησης των παιδιών Χρύσα Κεσίδου, Παναγιώτα Ρατατσίδου
19:10 – 19:30 Συζήτηση

ΑΙΘΟΥΣΑ 3- Εκπαιδευτικοί, Σχολική Ηγεσία και το Σχολείο ως κοινότητα μάθησης
Προεδρείο: Κώστας Παπαχρήστος και Βουγιούκα Εριφίλη
17:30 – 17:50 Το σχολείο ως κοινότητα μάθησης, συλλογικότητας και συνεργασίας και τα χαρακτηριστικά των νέων δομών υποστήριξης του εκπαιδευτικού έργου, Κώστας Παπαχρήστος, Κατερίνα Λεμπέση
17:50 – 18:10 Σχολικό κλίμα και μετασχηματιστική ηγεσία ως ανασταλτικοί παράγοντες των συμπτωμάτων του άγχους των εκπαιδευτικών, Ευστάθιος Ξαφάκος, Αικατερίνη Βάσιου, Βασίλειος Σταυρόπουλος, Γκοντέλος Άγγελος
18:10 – 18:30 Διερεύνηση του ρόλου του διευθυντή της σχολικής μονάδας στη διαμόρφωση του σχολικού κλίματος και της κουλτούρας συνεργασίας Βασιλική Βλάχου, Γκαντάρα Χρύσελπη, Βλάχου Ευαγγελία, Κούτσικος Λάμπρος
18:30 – 18:50 Καλές πρακτικές στο πλαίσιο αξιοποίησης των Τεχνών, της Τεχνολογίας, της Παράλληλης Στήριξης, της ενίσχυσης της δημοκρατίας στο σχολείο. Παρουσίαση προγράμματος συνεργασίας Νηπιαγωγείων με τίτλο: «Ένα μπαούλο ταξιδεύει, φίλους να βρει γυρεύει, με παραμύθια μας μαγεύει!!!!», Βάσω Μαλέα
18:50 – 19:10 Σχολείο, δημόσιοι και ιδιωτικοί φορείς, τοπική αυτοδιοίκηση, τοπική κοινότητα και κοινωνία των πολιτών: Οδικός χάρτης για την υλοποίηση δράσεων, Ευάγγελος Ι. Χαϊνάς
19:10 – 19:30 Συζήτηση

ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ
Προεδρείο: Κατσαρή Γεωργία και Βαρβάρου Έφη
19:45 – 20:15 Διαχείριση κρίσεων για ένα σχολείο που μας χωράει όλους Δημήτρης Χαλκιώτης
20:15- 20:30 Συζήτηση

20:30 – 21:00 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Θα υπάρχει έκθεσιακό υλικό από δράσεις που υλοποίησαν οι σχολικές μονάδες στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου Δημοτικού σχολείου Χαλκίδας.